Cyklistická pouť 2010 Česká republika – Slovensko – Maďarsko 5. – 15. srpna 2010

Popis cesty

Již 100 let má v naší zemi za sebou křesťanská tělovýchovná organizace OREL. O mnoho méně narozenin pak mají cyklistické poutě, „zrozené“ na počátku 21. století v Uherském Brodě. Přesto i ony k ORLU již nepochybně patří. A s nimi spojený sport, kultura a duchovno poznávaných jízdou na kole.

Jestliže loňská cyklopouť po České republice byla výjimečná ve spojení s oslavou 100 let Orla, tak i ta letošní bude mít řadu zvláštností. Především poprvé cyklisté překročí hranice tří států – Česka, Slovenska a Maďarska.

I letos se budou snažit organizátoři vytvořit pro poutníky poutavý program s noclehy na zajímavých místech, které mají spojitost s tématem cyklopoutě, ať již duchovním, sportovním nebo kulturním.

Sraz cyklistů je naplánován na čtvrteční podvečer s datem 5. srpna 2010 v Uherském Brodě, který bude hostit již 3. start cyklopouti. Ten je naplánován na následující dopoledne na klášterním nádvoří před kostelem Nanebevzetí Panny Marie, který je od pradávna spojen s tímto městem, jenž bývalo vstupní branou do Uher a dodnes je významným poutním místem Moravy. Po startu pak čeká cyklopoutníky celkem 9 etap s více než 600 kilometrovou vzdáleností a opětovným návratem do Uherského Brodu. První zahraniční etapa bude končit ve známém slovenském poutním místě Šaštín, kde se nachází překrásná bazilika Panny Márie Sedembolestnej. Odtud se pak účastníci vydají do hlavního slovenského města Bratislavy, kde stráví nocleh v Základní škole blahoslavené Matky Alexie. Zde se poprvé setkají s Dunajem, který je bude provázet až do maďarského Ásvánýráró. Zde poměří výběr účastníků své fotbalové umění s místním fotbalovým klubem. Toto utkání tak naváže na zápas z roku 2005, který se uskutečnil v německém Schonungenu při cyklopouti do Kolína nad Rýnem. Tehdy, jak uvedly „agentury“, skončilo utkání výsledkem 10:3 pro domácí. Ásványráró se nachází nedaleko Györu, odkud je to jen kousek do hlavního poutního místa Maďarska – Pannonhalma, jehož návštěva bude náplní 4. etapy, která bude mít cíl v Tata.

Po další etapě, jež přivede cyklisty do hlavního města Maďarska Budapešti, bude volný den určený pro obdiv kulturního dědictví tohoto velkoměsta, které bylo po řadu let spojeno s dějinami naší země. Po dnu volna zavede další úsek poutníky do Ostřihomi, resp. Štúrova. Právě Ostřihom bývala a dodnes je významným místem křesťanství a dokonce byla v jednu chvíli i hlavním městem Uherského království.

Dalším cílem bude Nitra, významné místo Velkomoravské říše. Předposlední etapa pak je nasměrována do Nového Mesta nad Váhom, které je od rozdělení společné federace Čechů a Slováků partnerským městem Uherského Brodu. Cyklistická pouť pak bude slavnostně zakončena v neděli 15. srpna 2010 o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, tedy v den titulární slavnosti uherskobrodského chrámu.

Jak bylo zmíněno i výše, Orel a s ním i cyklistické poutě jsou určeny pro křesťansky orientované věřící napříč generacemi, ale také pro ty, kteří uznávají a respektují hodnoty, na nichž stojí naše evropská civilizace.

Věřme tedy, že letošní cyklistická pouť bude také výjimečná, třeba v počtu poutníků, a překoná nejvyšší počet účastníků z roku 2004, kdy do rakouského Mariazell putovalo na 117 cyklistů, a rovněž překoná pomyslnou hranici celkových 500 účastníků, kteří s námi jeli na předchozích 5 cyklopoutí do Mariazell (2004 a 2007), Kolína nad Rýnem (2005), Čenstochové (2008) a po České republice (2009). K překonání zmíněné laťky chybí již necelá šedesátka cyklopoutníků.

Stejně jako na všech předchozích cyklistických poutích nebude opět chybět organizační tým, který se bude starat o zdraví, servis kol, duchovní náplň, překladatelskou činnost a přepravu batožin.

Všechny informace k cyklopouti naleznete tradičně na internetové adrese http://www.cyklopoute.cz.

Za celý organizační tým se na viděnou 5. srpna 2010 na srazu v Uherském Brodě těší


Petr Gabriel