cs-CZen-US

Cyklopouť 2013

Cyrilometodějská cyklopouť po České republice


Je tomu bezmála devět let, kdy se konala první cyklopouť pod „křídly“ uherskobrodského Orla. Tehdy poprvé organizovaně, ve větší skupině, šláplo ve Znojmě do pedálů přes 100 cyklistů, aby po pěti etapách dorazili do rakouského poutního místa Mariazell, kde se tehdy uskutečnila Středoevropská pouť.

Cyklistická pouť konaná v letošním roce velkého jubilea 1.150 let příchodu svatých Cyrila a Metoděje, chce přispět k oslavám a zároveň navázat na tu předchozí, jež vedla do Říma.

Cyrilometodějskou cyklopoutí chceme opět dát sportu smysl v podobě propojení sportu, kultury a duchovna. Tyto hodnoty nechť jsou příkladem pro dnešní dny, kdy i sportování je spojeno s řadou těžkostí a problémů.

Sportovat s radostí, bez rozdílu politických názorů, pohlaví či věku, je ideálně spojena v křesťanské organizaci Orel, která o to cyklopoutěmi usiluje.

Každá (nejen cyklistická) pouť má svůj start i cíl. Důležitá je však i samotná cesta. Pro start jsme zvolili srdce naší vlasti – katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Cíl pak na Velehradě, na místě, kde svoji pouť zakončili také dva svatí slovanští bratři.  Další místa, ať již průjezdu nebo dojezdu jednotlivých etap, byla vybrána tak, aby vedla přes místa spojená s českými světci nebo poutními místy. Stará Boleslav (Svatý Václav), Jablonné v Podještědí (Svatá Zdislava) nebo Králíky (Hora Matky Boží).

Jak bylo zmíněno výše,  cyklopoutě už si za předchozí ročníky vybudovaly společenství cyklistů napříč všemi generacemi, které se teď setkává nejen při cyklopoutích. Z řady navázaných přátelství vzešlo také nejedno manželství. Rádi tedy mezi sebou uvítáme další zájemce, jak ty pevné ve víře, tak hledající, tápající nebo ty, kteří touží strávit pouť ve skupině, která nehledá sebe, ale nejvyšší ctnosti – víru, lásku a naději.

Stejně jako na předchozích cyklopoutích, ani letos nebude chybět organizační tým, který se bude  starat o Vaše duchovní i tělesné zdraví, pitný režim, či přepravu vašich zásob… :-)

Sobota 3. 8. 2012 sraz Praha (večer mše svatá v katedrále sv. Víta v 18 hodin)
Neděle 4. 8. 2013 1. etapa Praha – přes St. Boleslav – Mělník (cíl) – 70 km
Pondělí 5. 8. 2013 2. etapa Mělník - Jablonné v Podještědí  - 70 km
Úterý 6. 8. 2013 3. etapa Jablonné v Podještědí  - Jičín 75 km
Středa 7. 8. 2013 4. etapa Jičín – Třebechovice pod Orebem – 70 km
Čtvrtek 8. 8. 2013 5. Třebechovice pod Orebem – Králíky 90 km
Pátek 9. 8. 2013 6. etapa Králíky – Prostějov 95 km
Sobota 10. 8. 2013 7. etapa Prostějov - Velehrad 60 km
Neděle 11. 8. 2013 Slavnostní ukončení cyklopouti