cs-CZen-US

Cyrilometodějská cyklopouť po České republice

Cyklistické poutě 2013 konané v roce velkého jubilea 1.150 let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje přispěly oslavě jubilea.

Je tomu bezmála devět let, kdy se konala první cyklopouť pod „křídly“ uherskobrodského Orla. Tehdy poprvé organizovaně, ve větší skupině, kde se účastníkům neměří, zda dojedou do cíle o minutu dříve než soupeř, šláplo ve Znojmě do pedálů přes 100 cyklistů, aby po pěti etapách dorazili do rakouského poutního místa Mariazell, kde se tehdy uskutečnila Středoevropská pouť.

V roce 2013 jsme pořádali cyklistické poutě dvě. Menší skupinka cyklistů se vydala až do daleké Soluně, aby napodobili to, co svatí bratři Cyril s Metodějem před 1150. lety dokázali také. Vlastními silami (na kole) se dopravili na území Moravy a v předvečer hlavní slavnosti (4. 7. 2013) dorazili na posvátný Velehrad.

 „Hlavní“ cyklopouť, která letos směřovala z Prahy na Velehrad, se taktéž nesla ve znamení oslav příchodu Cyrila a Metoděje.  Rekordních, 158 cyklistů je dokladem, že si tato akce rok od roku nachází stále více zájemců. Cyklistický peloton tvořili žáci základních škol, studenti středních a vysokých škol, učitelky mateřských a základních škol, školník, penzisti, IT pracovníci, kněží, jáhen, bohoslovec, kostelník, všeobecná lékařka, chirurg, zdravotní sestra, záchranář, šéfredaktor novin, knihkupec, ekonom, obchodní zástupci, pekař, kuchař, cukrářka, výčepní, zelinář, prodavačka, skladníci, fakturanti, elektrikáři, instalatéři, strojaři, právníci, starostové obcí a měst, sekretářky, sekretáři, tajemník, ředitel finančního úřadu, daňoví poradci, kameraman, geodeti, architekti, stavební inženýři, zootechnik, laborantka, obráběči CNC strojů, vývojoví, marketingoví a sociální pracovníci.

Na předchozích cyklopoutích projeli cyklisté velkoměsta jako Vídeň, Budapešť, Bratislavu, Mohuč, Frankfurt, Kolín nad Rýnem, Krakov, Řím, Padovu nebo španělská města Burgos, León, a tak při té letošní přišla na řadu Praha.

Cyklopouť odstartovala 3. srpna 2013, přímo ze srdce naší vlasti, z Pražského hradu. Po nezbytné registraci a ubytování se v prostorech Arcibiskupského paláce následovala „zahajovací“ mše svatá v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Mši svatou sloužil kardinál Dominik Duka OP, a to za svého předchůdce zesnulého Františka kardinála Tomáška.

Při mši svaté předali orelští poutníci kardinálu Dominiku Dukovi dar Orla Uherského Brodu v podobě uměleckého ztvárnění velehradského kříže, jehož  autorem  je  umělecký  kovář  Ondřej  Vlachynský  z  Kunovic. Stejně tvarovaný, avšak větší kříž, obdržel loni darem papež Benedikt XVI. Poté se účastníci odebrali do zahrady Arcibiskupského paláce, kde společně povečeřeli.

Kardinál Duka se pak v nedělním ránu na Hradčanském náměstí ujal role startéra cyklopouti a poutníkům požehnal na cestu. Poté si již cyklisté mohli vychutnat bezproblémovou jízdu historickým jádrem Prahy. I další místa kudy vedla trasa a jednotlivé etapy nabídly skvělé duchovní, kulturní i sportovní zážitky.

Každá (nejen cyklistická) pouť má svůj start i cíl. Důležitá je však i samotná cesta.  Další místa, ať již průjezdu nebo dojezdu celkem sedmi etap, byla vybrána tak, aby vedla přes místa spojená s českými světci nebo poutními místy. Stará Boleslav (Svatý Václav), Jablonné v Podještědí (Svatá Zdislava) nebo Králíky (Hora Matky Boží).  V sobotu navečer pak poutnici doputovali do cíle na Velehrad, kde svoji pouť zakončili také dva svatí soluňští bratři.  

Cyrilometodějskou cyklopoutí  jsme chtěli dát sportu smysl v podobě propojení sportu, kultury a duchovna. Tyto hodnoty nechť jsou příkladem pro dnešní dny, kdy i sportování je spojeno s řadou těžkostí a problémů.

Nebyla by to cyklopouť kdyby nebylo myšleno také na duchovno v podobě každodenní mše svaté či možnosti svátosti smíření.

Jako doprovodné vozidlo pro převoz batožin a servisního zařízení pak poutníkům posloužil autobus. Součástí organizačního týmu byl také zdravotní a servisní doprovod pro opravy kol  a nechyběly ani kuchařky.

Na závěr pouti obdržel každý ze 158 účastníků diplom, jako upomínku na absolvování cesty. Mezi rekordnímpočtem cyklistů byla i valná většina z 27 cyklopoutníků, kteří letos absolvovali na kole pouť ze Soluně na Velehrad.

A odkud byli jednotliví cyklopoutníci přihlášeni? Seznam měst obcí je velmi obšírný a je nutno dodat, že z některých měst a obcí je přihlášeno více účastníků, někdy i desítky. Uherský Brod, Drslavice, Žďár nad Sázavou, Brno, Ostrava - Stará Bělá, Želechovice nad Dřevnicí, Čáslavice, Beroun, Velká Bíteš, Kelč - Lhota, Kunovice – Loučka, Třebomyslice, Holubice, Vaneč, Kostelec u Jihlavy, Bílý Kámen, Bánov, Suchá Loz, Zlín - Malenovice, Bobrová, Dolní Domaslavice, Soběšovice, Praha 4, Otnice, Slušovice, Staré Město u Uh. Hradiště, Mariánské Lázně, Horní Domaslavice, Albrechtice, Ostrava, Mistřice, Stará Ves nad Ondřejnicí, Bořitov, Uherský Brod – Havřice, Sivice, Ostrava - Mariánské Hory, Praha 5 - Stodůlky, Prakšice, Zádveřice, Zdounky, Hranice – Drahotuše, Metylovice, Ořechov, Bučovice, Bojkovice, Krnov, Vsetín, Ivančice – Letkovice, České Budějovice, Herálec, Pašovice, Březová u Karlových Varů, Střítež nad Ludinou, Loučka, Rovensko – Zábřeh, Brno - Bystrc, Lukovany, Bohaté Málkovice, Olomouc, Ostrava - Zábřeh, Nivnice, Potštát, Hradčovice – Lhotka, Znojmo, Polešovice, Mikulov, Milotice, Boskovice, Lety, Popovice u Uh. Hradiště, Kelč, Spytihněv, Babice u Uherského Hradiště, Uherské Hradiště, Rohle, Mikulov, Křtomil, Kněžpole.

 

Závěrem se sluší poděkovat všem sponzorům – firmám: Cyklosport Číhal Staré Město, AZUB-BIKE, Pivovar Uherský Brod a auto-plyn paní Janíčková. Velké uznání patří také organizačnímu týmu: řidiči autobusu Vítu Doležálkovi, Magdě Šimčíkové, lékařce Bětce Podolové, servismanu kol Pavlu Turečkovi a jeho manželce Marii, kuchařkám Jitce a Míši Sedlačíkové, logistikovi akce Petru Ručkovi, Liboru Kmentovi, P. Alvarezovi Kodedovi OP, panu Františku Červenkovi, Lubomíru Lazarovi za realizaci orientačních mapek a Stanislavu Kadlčíkovi za natočení dokumentu o cyklopouti. Poděkování míří pražskému arcibiskupství a všem ostatním, kteří pomohli činem či modlitbou.

 

Mgr. Petr Gabriel, hlavní organizátor